Nedostaci Ustava, kako ih što bolje rešiti
Transparentnost – Srbija (članica međunarodne organizacije Transparency International), povodom deset godina od usvajanja Ustava Republike Srbije, podseća da naš najviši pravni akt, iako bolji od prethodnog (iz 1990), nije rešio gotovo ni jedan problem za borbu protiv korupcije, a otvorio je neke nove.
U postupku donošenja Ustava nije bilo mogućnosti da se čuje glas građana, a izmena ovog akta je iskorišćena kao povod da se na pola mandata otvori pitanje reizbora poverenika za informacije, a zatim i da se pokrene tzv. „opšti izbor“ sudija i tužilaca, koji je doneo višestruke štete. Pošto je izvesno da će makar neke odredbe Ustava (isključenje predstavnika Vlade i Skupštine iz Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca) biti menjane zbog evropskih integracija, Transparentnost – Srbija smatra da ovaj put svakako treba da bude otvorena mogućnost građanima da ukažu kojim bi normama trebalo dopuniti ili izmeniti ovaj akt, kao i prilika da se izjasne o alternativnim rešenjima ključnih pitanja.
Podsećamo da je Ustav doneo „zabranu sukoba interesa“, ali je pogrešno definisao ovaj pojam. Pravo na pristup informacijama je ustavna norma, ali kao deo nezgrapno formulisanog „prava na obaveštenost“. Nezavisni antikorupcijski organi su nastajali i pre i posle donošenja Ustava, a njihov status i rad nije dovoljno uređen najvišim pravnim aktom. Član 102, st. 2. Ustava je otvorio čak mogućnost za uvođenje nedemokratskih blanko-ostavki narodnih poslanika, što svakako treba iz njega eliminisati.
Transparentnost – Srbija je istakla devet prioritetnih oblasti za borbu protiv korupcije. Pored pomenutih nedostataka, smatramo da je potrebno uneti izmene u vezi sa imunitetom narodnih poslanika i drugih funkcionera od krivičnog gonjenja, učvrstiti ustavne garancije javnosti rada državnih organa i učešća građana u zakonodavnom postupku i uspostaviti snažnije mehanizme jedinstva pravnog poretka. Sada su česte situacije u kojima se jednim zakonom narušavaju odredbe drugog (najčešće sistemskog) zakona, usled čega dolazi do ozbiljnih poremećaja u pravnom sistemu.
Praksa u prethodnih deset godina je pokazala da se u Ustav moraju uneti i norme koje će omogućiti bolju zaštitu javne imovine od štetnih odluka koje su motivisane kratkoročnim političkim interesima. Tako, pravila iz Zakona o budžetskom sistemu o ograničenju javnog duga ni na koji način ne obavezuju narodne poslanike koji odobravaju nova zaduženja ni Vladu koja to od njih traži. Takođe se pokazalo da su postojeća ustavna pravila nedovoljna da obezbede primenu ključnih normi antikorupcijskih zakona (nadmetanje, kontrola, javnost, analiza isplativosti) kod javnih nabavki, javno-privatnih partnerstava, privatizacija i drugih postupaka, ukoliko se projekti realizuju na osnovu bilateralnih međudržavnih sporazuma. Po našem uverenju, jasne ustavne norme bi omogućile preispitivanje i ovakvih odluka Vlade i Skupštine.
Vesti
Šta treba da se promeni u pristupu reformama u poglavljima…
Koalicija organizacija civilnog društva "preEUgovor" predstavila je redovnu ocenu pristupa EU i Vlade Srbije reformama u oblasti vladavine prava. Predstavnica Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić, na predstavljanju izveštaja…
Borba protiv korupcije – na papiru i u praksi
Sa kolegama iz još četiri organizacije predstavili smo alternativni izveštaji o sprovođenju Akcionog plana za poglavlje 23 u delu koji se odnosi na borbu protiv korupcije, a koji definiše ključne…
Sporije do informacija o radu vlasti
Transparentnost Srbija ukazuje da nacrt izmena i dopuna Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pored nekoliko korisnih promena, sadrži i pravila koja bi značajno usporila i ograničila ostvarivanje prava građana…
Kako da Srbija iskoristi GRECO preporuke
Transparentnost Srbija poziva Vladu i Skupštinu da iskoriste GRECO preporuke iz jula 2015. i dobijeni dodatni rok za njihovo ispunjenje (31. oktobar) kao podsticaj za poboljšanje propisa i prakse. Srbija je…
Zakon o javno-privatnom partnerstvu i koncesijama - kako unaprediti antikorupcijske…
Transparentnost Srbija predstavla je danas analizu rizika od korupcije u propisima o javno – privatnom partnerstvu i preporuke za poboljšanje zakonskih resenja. Sastavni deo analize je i studija o antikoruptivnim…
Monitoring lokalnih izbora - Beograd 2018
Transparentnost Srbija predstavila je rezultate monitoringa lokalnih izbora u Beogradu u vezi sa funkcionerskom kampanjom, njenim praćenjem u medijima, finansiranjem iz budžeta, oglašavanjem u medijima i radom državnih organa. Istraživanje dokazuje…
Ko hapsi, ko odobrava, a ko komentariše
S obzirom na to da se u "Srpskom telegrafu", izdanju od 7. mata, na stranicama 1-3, a u okviru teksta „ANGELA:VUČIĆU, HAPSI POLITIČARE!“ pojavila i izjava osobe predstavljene kao "generalni sekretar saveta Transparentnost", ukazujemo…
Konferencija: Beogradski izbori – pogled iz ugla civilnog društva
Transparentnost Srbija, CeSID i BIRODI predstavili su nalaze o prioritetima građana i stranaka u kampanji za lokalne izbore u Beogradu, funkcionerskoj kampanji i monitoringu medija. Funkcionerska kampanja gradskih čelnika, stranačko angažoovanje predsednika…
Nelogična zakonska rešenja i njihova pogrešna primena– finansiranje kampanje…
Kampanja za beogradske izbore, prema oceni Transparentnosti Srbija (član Transparency International), pruža još jedan od dokaza da finansiranje izbornih kampanja nije uređeno na logičan i primeren način. Podsećamo da je prema…
CPI 2017: Srbija izgubila jedan poen i pala za pet…
Srbija već 10 godina nije napredovala u borbi protiv korupcije i dalje se smatra zemljom u kojoj je nivo korupcije visok, a ove godine je za pet mesta pala na…
Funkcionerska kampanja 2012-2017
Dominantna odlika izbornih kampanja u Srbiji od 2012. do sada je takozvana funkcionerska kampanja, koja podrazumeva aktivnosti funkcionera na vlasti u predizbornom periodu koje se prikazuju kao njihov uobičajeni rad…
Nizak nivo otvorenosti budžeta
Medjunarosni Indeks otvorenosti budžeta (OBI) pokazuje da Srbija ne ispunjava standarde dobre prakse kada je reč o objavljivanju i sveobuhvatnosti budžetskih dokumenata, učešću javnosti u budžetskim procesima i nadzoru koji…
Srbija nazadovala po otvorenosti budžeta
Međunarodno istraživanje Indeks otvorenosti budžeta (Open budget index - OBI) stvrstalo je Srbiju na 62. mesto od 115 zemalja. Taj rezultat pokazuje da smo država u kojoj budžetski dokumenti nisu dovoljno otvoreni i sveobuhvatni. Od…
Dopis dnevnom listu Blic
Transparentnost Srbija uputila je dopis dnevnom listu Blic povodom vesti objavljene u izdanju od 21. januara 2018. godine. Prenosimo dopis u celini: Dnevni list “Blic” Žorža Klemansoa 19, 11000 Beograd Glavni i odgovorni urednik Predrag…
Ispitati informacije o mogućoj političkoj povezanosti direktora Agencije
Transparentnost Srbija poziva Odbor Agencije da ispita podatke o mogućoj političkoj povezanosti novoizabranog direktora Agencije i da obavesti javnost o svojim nalazima. Naime, neophodno je ispitati informacije da je novoizabrani…
Transparentnost Srbija u 2017. godini
Transparentnost Srbija sumirala je rezultate rada u 2017. godini. Evo šta smo, uz Vašu pomoć i podršku, u saradnji sa Vama i za Vas, radili u proteklih 12 meseci: - na našem…
Javne nabavke pod lupom
U 2017. godini nije poboljšan sistem kontrole javnih nabavki, a predviđeni mehanizmi za kažnjavanje zloupotreba gotovo da uopštene funkcionišu. Probijeni su rokovi za poboljšanje propisa koji bi trebalo da reše…
Planovi integriteta - između korupcijskog rizika i antikorupcijske prakse
Transparentnost Srbija predstavila je deo nalaza iz istraživanja "Planovi integriteta - između korupcijskog rizika i antikorupcijske prakse". Plan integriteta je dokument koji, u skladu sa obavezom propisanom Zakonom o Agenciji za…
Finansijske istrage kao sredstvo za borbu protiv organizovanog kriminala i…
Transparentnost Srbija u saradnji sa Centrom za monitoring i istraživanja (CEMI) iz Podgorice i Asocijacijom za demokratske inicijative iz Sarajeva sprovodi projekat „Jačanje kapaciteta istrage i krivičnog gonjenja u zemljama…
Vlast deklarativno za EU, Srbija nazaduje u vladavini prava
Stanje vladavine prava u Srbiji se pogoršalo uprkos tome što je država deklarativno posvećena unapređenju vladavine prava i što evropski zvaničnici procenjuju da je to ključna oblast za napredak Srbije…
Dopis dnevnom listu Politika
Transparentnost Srbija uputila je dopis dnevnom listu Politika povodom vesti objavljene u izdanju od 19. decembra 2017. godine. Prenosimo dopis u celini: Politika Trg Politika 1, 11000 Beograd V.d. glavnog i odgovornog urednika Žarko Rakić Zamenik…
Usvajanje budžeta za 2018 – značajan korak nazad srpskog parlamentarizma
Transparentnost Srbija (članica Transparency International) ocenjuje da proces usvajanja budžeta Srbije za 2018. predstavlja krupan korak nazad u pogledu parlamentarne kontrole izvršne vlasti. Skupština u novijoj istoriji Srbije nikada nije zaista…
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije: Još jedna propuštena godina…
Transparentnost Srbija, povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, ocenjuje da Srbija ni 2017. godinu nije iskoristila da bitno poboljša propise, ojača institucije i kazni odgovorne za korupciju. Podsećamo da Srbija ulazi…
Uloga tužilaštva u borbi protiv korupcije
Ima još jedna važna stvar kada je reč o političkim i drugim pritiscima: u svakoj profesiji, kod novinara, službenika, NVO aktivista, pa i među tužiocima, posao u okviru istih ovlašćenja…
Javnost zavisi od dobre volje vlastodržaca da objasne neke svoje…
Nijedna kontrolna ili nadzorna institucija nije reagovala na nabavku 710 patrolnih vozila, vrednu 700 miliona dinara, a koja je proglašena tajnom, ukazano je danas na skupu "Svrsishodnost javnih nabavki za…
Nezakonitost konkursa Ministarstva za rad
Organizacija Transparentnost Srbija obavestila je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja o nezakonitostima konkursa za pružanje usluga SOS telefona za žrtve nasilja, koji ističe 25. novembra, i ukazala…
Ministarstvo finansija i Vlada ponovo krše Zakon o budžetskom sistemu
Transparentnost Srbija obaveštava javnost da su ponovo probijeni rokovi iz Zakona o budžetskom sistemu, što će dodatno umanjiti mogućnost da se najznačajniji zakon temeljno razmotri pre usvajanja. Vlada Srbije, četvrti…
Komisija naložila uklanjanje štetnog uslova
Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki delimično je poništila postupak javne nabavke usluga prevoza putnika u prigradskom saobraćaju na "potezu 500" u narednih deset godina, koji je…
Aktuelnosti u borbi protiv korupcije i primeri spornih javnih nabavki
Predstavnici Transparentnosti Srbija predstavili su danas primere spornih javnih nabavki, kao i kratku analizu u vezi sa formiranjem Saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom. Na konferenciji za novinare u…
Upravni sud potvrdio - Vlada ne sme da ignoriše zahtev…
Upravni sud usvojio je tužbu organizacije Transparentnosti Srbija i naložio Vladi Republike Srbije da u roku od 15 dana postupi po zahtevu kojim su tražene informacije od javnog značaja u…
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5