Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Skupštinski Odbor za pravosuđe nije prihvatio amandman Zaštitnika građana

Datum kreiranja: četvrtak, 30 jul 2015

SasaJankovicAmandman Zaštitnika građana na Predlog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru kojim se predviđa da nezavisna tela samostalno utvrđuju broj zaposlenih, nije prihvaćen na sednici skupštinskog Odbora za pravosuđe, državnu i lokalnu samoupravu. Za taj amandman glasao je samo poslanik SDPS Meho Omerović koji je ocenio da se tim amandmanom omogućava nezavisnost u radu nezavisnih organa i institucija koje svima nama treba da pomognu u radu, kao i da obavljaju posao bez uticaja vlade, prenosi "Danas".

Zaštitnik građana, naime, smatra da protivno Ustavom garantovanoj nezavisnosti u radu ovog i drugih nezavisnih tela, broj zaposlenih u njima određuje Odbor za administrativno budžetska i mandatno imunitetska pitanja Skupštine Srbije. Predlogom Vlade propisano je da Ustavni sud, Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca, koji su nezavisni državni organi, sami utvrđuju maksimalan broj zaposlenih u svojim službama, broj sudija i tužilaca, dok bi u službama Zaštitnika građana, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Državnoj revizorskoj instituciji i Agenciji za borbu protiv korupcije, po predlogu Vlade, maksimalan broj zaposlenih trebalo da utvrdi Odbor za administrativno budžetska i mandatno imunitetska pitanja Skupštine.

Reagujući na Predlog zakona o određivanju maksimalnog broja zaposlenih u javnom sektoru, Janković je naveo u inicijativi da se predlogom Vlade krši ustavna i zakonska garancija prava građana da organi za zaštitu prava građana i kontrolu drugih organa i organizacija čija je nezavisnost garantovana Ustavom, odnosno organskim zakonom, svoj posao rade nezavisno od bilo kog organa vlasti. Time se krši i Ustavom utvrđeno državno uređenje, kao i jedinstvo pravnog poretka.

Nezavisnost Zaštitnika građana kao državnog organa garantuje Ustav, a posebni organski zakoni propisuju nezavisnost dva poverenika, Državne revizorske institucije i Agencije za borbu protiv korupcije, dodaje se u saopštenju. Inače, zaštitnik građana je amandmane, kao ovlašćeni predlagač, podneo u saglasnosti sa poverenikom Rodoljubom Šabićem, poverenicom Brankicom Janković, predsednikom Državne revizorske institucije Radoslavom Sretenović em i direktorkom Agencije za borbu protiv korupcije Tatjanom Babić.