Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Zakon, a ne sporazumi među državnim organima

Datum kreiranja: subota, 27 januar 2018

handshakeViše puta smo pisali o štetnoj i nelogičnoj pojavi da državni organi, ili čak ministarstva međusobno uređuju odnose sporazumima, memorandumima o saradnji i drugim aktima, umesto da sarađuju na osnovu zakona i drugih propisa. Iako nema naznaka da bi ova praksa mogla da bude napuštena, čini se da su u jednom slučaju stvari dovedene u red zahvaljujući nadzoru nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Naime, kako je objavio Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Ministarstvo državne uprave i loklane samouprave „će postupiti po svim primedbama i sugestijama Poverenika o uočenim nepravilnostima u obradi podataka o ličnosti po osnovu zaključenog Sporazuma o poslovno-tehničkoj saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova o upisu podataka iz Knjige državljana u tzv. Centralni registar“ i „prekinulo je sve dalje aktivnosti dok se ovo pitanje ne reguliše zakonom“.

Reč je o „Sporazumu o poslovno-tehničkoj saradnji“, između MDULS i MUP koji ima za cilj "uspostavljanje elektronske evidencije o građanima Srbije", i upis podataka iz Knjige državljana u tzv. "Centralni registar". Za ovo nije bilo zakonskog osnova, niti pristanka lica čiji su podaci obrađivani.

Na kraju svog saopštenja povodom ove odluke, Poverenik naglašava načelan stav sa kojim smo i mi u potpunosti saglasni: „da je saradnja naših ministarstava nešto što se zasniva na Ustavu i zakonu i što bi moralo biti prirodno determinisano zajedničkim ciljem i da u tu svrhu nisu neophodni, čak ni potrebni, posebni sporazumi ili protokoli. S tim u vezi, poverenik još jednom ukazuje da je nužno, da bi organi vlasti, i državni i lokalne samouprave, generalno, morali da se uzdrže, od, u poslednje vreme, sve češćih obrada podataka o ličnosti građana koju vrše "na osnovu" raznoraznih "strategija" ili "pilot-projekata" i sl., a ne ispunjavaju, u skladu sa Ustavom i zakonom, utvrđene uslove za dopuštenost obrade.“

Podsećamo da je ovaj slučaj bio sporan i sa stanovišta primene Zakona o javnim nabavkama, budući da je kao pravni osnov za poverevanja pojedinih poslova JP Pošte Srbije bio naveden zaključak Vlade. U vezi sa tim pitanjima uputili smo zahteve, inicijative i dobili neke od odgovora od MDULS i MUP. https://goo.gl/x6DboL