Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Kritika zbog odsustva javne rasprave

Datum kreiranja: petak, 18 septembar 2015
Javna raspravaNakon što je parlament bez javne rasprave usvojio izmene Zakona o javnim nabavkama, stručna javnost upozorava da je za unapređenje sistema javnih nabavki u Srbiji  potreban jači nadzor i kontrola nad nesavesnim naručiocima i ponuđačima, a da je pre sledećih izmena neophodna javna rasprava i dijalog sa privredom.
 
Podsećamo, Skupština je 31. jula usvojila izmene zakona koje je Vlada uputila u proceduru bez javne rasprave, iako je ona bila obavezna po osnovu oba kriterijuma iz Zakona o državnoj upravi i Poslovnika Vlade.
 
Takav odnos bio je korak nazad za Narodnu skupštinu jer je o predlogu aktuelnog Zakona o javnim nabavkama, 2012, tadašnja poslanička grupa SNS, kao predlagač, organizovala javnu raspravu (iako nije bila u obavezi da to učini). U međuvremenu je skupštinski odbor za finansije formirao radnu grupu za izmenu zakona, da bi u julu, umesto da odbor formuliše izmene na osnovu predloga drugih institucija i zainteresovanih strana, Skupština, po hitnom postupku usvojila predlogu Vlade. 
 
TS je letos ukazala da su izmene donele neke korisne nove odredbe, uključujući i neke za koje smo se u prethodnom periodu i mi javno zalagali, ali i rešenja za koje smatramo da su korak unazad. Istovremeno, mnogi problemi su i dalje ostali nerešeni. (Detaljnije u našem saopštenju)
 
Na okruglom stolu o izmenama Zakona o javnim nabavkama, koji su u četvrtak organizovali Američka privredna komora u Srbiji (AmCham) i misija OEBS-a, učesnici su se složili da su svakako potrebni javna rasprava i dijalog sa privredom kod sledećih izmena koje se planiraju 2017. godine. Jedan od zaključaka diskusije je da je za izradu narednih izmena zakona potrebna podrobna analiza, pre svega mehanizama i ovlašćenja koje zakon daje nadzornim organima, i njihovo usklađivanje sa raspoloživim kapacitetima, u cilju efikasnog sprečavanja zloupotreba.
 
Takođe, istaknuto je da je paralelna izrada zakona sa podzakonskim aktima model koji bi doprineo pravnoj sigurnosti i predvidivosti implementacije od prvog dana stupanja zakona na snagu.
 
Izvršna direktorka AmCham-a u Srbiji, Maja Piščević, rekla je da je ta asocijacija aktivan partner vlade u izmeni i unapredjenju regulative i njenoj doslednoj primeni."Od početka godine smo davali konstruktivan doprinos na deset zakona i pripadajuće podzakonske propise, i radovali smo se da iskustva naših članova - lokalna, evropska i globalna, podelimo i po pitanju dvogodišnje primene Zakona o javnim nabavkama", navela je Piščević. Upravo zbog toga su, kako je rekla, bili zatečeni odsustvom javne rasprave na nacrt izmena, jer, dodala je, svi smo svedoci da javne rasprave doprinose i kvalitetu zakona i njihovoj doslednijoj primeni.
 
O prednostima postojećih izmena kao što su smanjivanje tereta administracije za savesne ponuđače i omogućavanje savesnim naručiocima da jednostavnije i efikasnije nabave potrebna dobra i usluge, ali i o njihovim nedostacima govorili su na panelu predstavnici AmChama, Uprave za javne nabavke i Komisija za zaštitu prava za javne nabavke. U diskusiju su se uključili i predstavnici delegacije Evropske Unije, zatim Transparentnosti Srbija, Ambasade SAD u Beogradu, Svetske banke, Programa Ujedinjenih nacija za razvoj, kao i kompanija članica AmCham-a koje su u Srbiju investirale više od 14 milijardi evra i koje zapošljavaju preko 100.000 građana.