Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Istraživanje: Korupcija najveći problem za 22 odsto građana

Istraživanje o odnosu prema korupciji, koje je sprovela Transparentnost Srbija, pokazalo je da je korupcija prvi put u poslednjih četvrt veka najveći problem za građane Srbije.

Korupciju je na vrh liste problema stavilo 22 odsto građana, na drugom je, sa 12 odsto,  problem kriminala, dok treće, sa po 10 odsto, dele situacija na Kosovu, niska primanja i siromaštvo.

Polovina građana smatra da je korupcija u porastu, rekao je na predstavljanju istraživanja programski direktor TS Nemanja Nenadić i dodao da država ima kapacitet da je suzbije.

cesid ts kzn„Jedino je pitanje da li želi ili ne. To se često naziva ’politička volja’. Ali ako postoji obaveza suzbijanja korupcije, pa se krši, radi se o prisustvu političke volje da se zakoni ne primenjuju", rekao je Nenadić.

Više od četvrtine, 27 odsto građana, misli da je nivo korupcije veoma povećan, 23 da je malo povećan, 35 odsto ispitanika reklo je da nije bilo promena u odnosu na raniji period, a 12 odsto je ocenilo da je korupcija u padu.

"Pitali smo građane šta misle o Strategiji za borbu protiv korupcije. Veliki broj građana ne zna ni da strategija postoji (29 odsto), a 33 zna da postoji, ali smatra da se ne primenjuje, dok je 16 odsto reklo da taj dokument donosi rezultate", dodao je Nenadić.

Imamo jedan od aktuelnih zahteva, da se objavi dokumentacija o konkretnom ugovoru države, a mi smo se založili da se objave svi ugovori koji se tiču trošenja novca iz budžeta, izjavio je Nenadić.

On je naveo da tri četvrtine građana misli da nema mesta poverljivosti ugovora, čak i ako strani partner u poslu to zahteva.

Član Upravnog odbora Transparentnost Srbija Zlatko Minić kazao je da su ispitivani i stavovi građana o faktorima koji negativno utiču na rad tužilaštva.

"Oko 71 odsto smatra da tužilaštvo ne goni one koji imaju političku moć, a oko 56 odsto ljudi misli da tužilaštvo nema dovoljno samostalnosti u radu", dodao je Minić.

TS je na konferenciji podstila i na preporuke za borbu protiv korupcije.

Istraživanje je sprovedeno u periodu između 13. i 24. marta 2025. godine na teritoriji Srbije bez Kosova i Metohije, a odgovori su prikupljeni telefonom i terenskim radom.

Istraživanje je za potrebe Transparentnosti sproveo Centar za slobodne izbore i demokratiju (CESID) na reprezentativnom uzorku od 1.000 punoletnih građana Srbije.

Pogledajte prezentaciju sa istraživanja.

Pogledajte snimak konferencije na Youtube kanalu TS.

Pogledajte predloge i preporuke TS za unapređenje borbe protiv korupcije