Zanemareni rizici od korupcije
Datum kreiranja: četvrtak, 09 februar 2023

TS je inače, još u oktobru pozvala Ministarstvo da od Agencije, u skladu sa zakonskom obavezom, zatraži mišljenje o rizicima od korupcije u setu pravosudnih zakona, a Agenciju da samoinicijativno analizira nacrte, ne čekajući upit Ministarstva.
Kao što se može videti iz dostavljenih dokumenata, Ministarstvo je od Agencije zatražilo mišljenje tek 16.1.2023, a već sledećeg dana su predlozi zakona upućeni u Skupštinu! Agencija je dostavila objedinjeno mišljenje takođe 17.1.2023. Očekivano, u obrazloženju predloga zakona nema ni reči o rizicima koje je Agencija prepoznala, niti o tome na koji način su oni potom otklonjeni ili umanjeni.
Pojedini narodni poslanici su tokom skupštinske debate ukazali na ove propuste i pozvali da se kroz amandmane reše makar neki od uočenih problema. Za to, sudeći prema dosadašnjem toku rasprave, ne postoji volja u Vladi i skupštinskoj većini.
Uz sve to, kada je reč o zakonskom mehanizmu – otklanjanju koruptivnih rizika u propisima – pokazala su se još dva velika problema. Ministarka pravde je tako, ustvrdila da su poštovane sve zakonske obaveze, jer je mišljenje zatraženo „pre sednice Odbora za pravni sistem i zakazivanja sednice Vlade“. S druge strane, u skladu sa svrhom ove obaveze (otklanjanje rizika od korupcije), takvo mišljenje je trebalo tražiti u doba kada se otvara javna rasprava o nacrtu zakona, a ne nakon njenog okončanja.
Značajan doprinos obesmišljavanju ovog antikorupcijskog mehanizma dala je i sama Agencija za sprečavanje korupcije. Ne samo da ovaj državni organ nije javno zatražio od poslanika da uklone koruptivne rizike kroz amandmane, kad to već nisu učinili Ministarstvo pravde i Vlada, već Agencija ovo mišljenje nije objavila ni na sopstvenoj internet prezentaciji!