Novogodišnja rasveta u Kruševcu: Za „stare“ ukrase iz budžeta grada izdvojeno 15 miliona dinara
Izjava Mione Radovanović, direktorke Javnog komunalnog preduzeća Kruševac, za lokalni medij, da ove godine ništa novo nije kupljeno od novogodišnje rasvete, te da su „sve spekulacije na tu temu neosnovane“ delimično je tačna. Istina je da je dekoracija stara, ali je istina da je javna nabavka za „rasvetnu opremu i električne svetiljke“ ipak sprovedena i da je 4. decembra doneta odluka o dodeli ugovora u vrednosti od 15 miliona dinara firmi MEP–INŽENJERING DOO Beograd (Čukarica). Direktor organizacije Transparentnost Srbija, Nemanja Nenadić, kaže da se „sa velikom dozom sigurnosti može zaključiti da je javna nabavka novogodišnje rasvete u Kruševcu, koju je sprovelo istoimeno lokalno javno-komunalno preduzeće, bila nameštena“.
Nakon što je Javno komunalno preduzeće Kruševac 25. novembra ove godine raspisalo javnu nabavku novogodišnje rasvete u procenjenoj vrednosti od 15 miliona dinara (sa detaljnim opisom ukrasa i kratkim rokom za dostavljanje ponuda), redakcija portala Odjek se za bliže informacije nekoliko puta obratila tom preduzeću i Gradskoj upravi.
Dok iz Gradske uprave nisu dali odgovor, u JKP je najpre usmeno rečeno da javna nabavka nije raspisana, potom je mejlom potvrđeno da ipak jeste i da će biti nabavljeno šest figura u vrednosti od 15 miliona dinara.
Nakon što je direktorka tog preduzeća u međuvremenu za jedan kruševački medij izjavila da nema novih ukrasa i da su sve spekulacije na tu temu neosnovane, ponovo je Odjek zatražio objašnjenja, a direktorka je u usmenom razgovoru kazala da je zapravo reč „o opremi koju je grad uzeo u zakup pre korone, a sada je odlučio da je kupi“.
O tome da li je zakonito raspisati javnu nabavku za opremu koja je ranije uzeta u zakup te o detaljima u vezi sa ovom javnom nabavkom, za portal Odjek govori Nemanja Nenadić, direktor organizacije Transparentnost Srbija.
– Sa velikom dozom sigurnosti se može zaključiti da je javna nabavka novogodišnje rasvete u Kruševcu, koju je sprovelo istoimeno lokalnoj javno-komunalno preduzeće bila nameštena. Na takav zaključak upućuje nekoliko činjenica. Pre svega, naručilac je u tehničkim specifikacijama dao detaljan opis ukrasa koje želi, kao i njihove crteže, istina, uz ogradu da su „navedene fotografije orijentacionog karaktera“ i da „ponuđač može dostaviti ponudu za predmetne figure čiji se izgled razlikuje od prikazanih fotografija, pod uslovom da zadovoljavaju zahtevane tehničke karakteristike“. A te karakteristike, između ostalog određuju visine dvoraca, deda mraza, lančanica i slično, uz odstupanje do 10 odsto.
Nenadić dalje navodi da je „lepo da naručilac zna šta želi, kao što je bilo u ovom slučaju, ali treba podsetiti da je dužnost svakog naručioca da postupa tako da obezbedi konkurenciju pa samim tim i ekonomično korišćenje javnih sredstava“:
–To dalje znači da je kruševačko javno preduzeće trebalo da ostavi dovoljno vremena zainteresovanim proizvođačima novogodišnjih ukrasa ili uvoznicima takvih ukrasa da ih izrade ili uvezu ukoliko dobiju posao. S druge strane, samim uslovima ovog „tendera“ je tražena isporuka u roku od samo deset dana, što je očigledno nedovoljno za bilo koga, osim za firme koje već imaju na lageru robu traženih karakteristika. Stiska sa vremenom, odnosno činjenica da je rok za dostavljanje ponuda bio 25.11.2024, i da je čitava stvar bila hitna zbog novogodišnjih praznika nije nikakva olakšavajuća okolnost, jer je svima poznato kada će biti novogodišnji praznici i nije postojala prepreka da se nabavka raspiše ranije, a rok za dostavu ukrasa produži.
Naš sagovornik podseća i da je naručilac takođe dužan da ispita tržište pre nego što raspiše javnu nabavku i proceni njenu vrednost, i da utvrdi na taj način da li postoje ponuđači koji bi mogli da ispune postavljene uslove.
–Bilo bi interesantno videti da li je to rađeno i šta je bio rezultat, jer se na kraju ispostavilo da je stigla ponuda od samo jedne firme. Reklo bi se da su i potencijalni konkurenti bili nezainteresovani da nabavku spore ili obaraju- kaže Nenadić.
Prema njegovim rečima, izjava direktorke ovog JKP da „ništa novo nije kupljeno“ i da su to sve spekulacije pokazuje da je u ovom slučaju možda došlo do rasipanja javnih sredstava na još jedan način – da je umesto nove, kupljena polovna roba:
– U dokumentaciji ove javne nabavke se, naime, nigde ne navodi mogućnost da ponuđači prodaju Kruševcu polovne ukrase, mada se, istina, ta mogućnost ni ne isključuje. Kako god bilo, za firme koje bi se potencijalno nadmetale, bila bi veoma značajna informacija o tome da li mogu da isporuče polovne ukrase, jer bi onda mogli da ponude i značajno manju cenu i da to učine u kraćem roku. U vezi sa ovim bi trebalo uporediti cene koje je Kruševac platio sa onim iz drugih gradova ili sa katalozima proizvođača, da bi se utvrdilo da li je plaćeno više nego što ukrasi vrede. Najzad, izjava da je reč o robi koju je kruševačko JKP već koristilo, ali po drugom osnovu (zakup), ukazuje na moguće kršenje zakona ranijih godina, ili u dužem vremenskom periodu. Zbog toga bi trebalo proveriti da li su ranije postojali ugovori o zakupu ukrasa, ili su oni bili kupljeni, to jest, da li se sada plaćaju duplo – kaže Nemanja Nenadić.