Ko je organizovao i platio miting
Programski direktor Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ocenio je da je subotnji miting koštao više miliona evra, ali da je važnije pitanje ko je to platio.
"U ovom trenutku ima previše nepoznanica da bi se moglo tačno reči koliko je tačno koštao miting održan prošle subote ispred Skupštine Srbije i u okolnim ulicama. Još nije objavljena čak ni osnovna informacija ko je zvanično bio organizator skupa. Predsednik Republike je na njega pozivao u ime, kako je rekao, Pokreta za narod i državu. Udruženje pod takvim nazivom je registrovano 28. marta ove godine, ali je ostala dilema da li je to uopšte najavljivan pokret, pošto je udruženje registrovala osoba koja se ne nalazi na spisku članova inicijativnog pokreta", izjavio je Nenadić za „Danas“.
On napominje i da je bitna nepoznanica i to koliko je ljudi uopšte dovezeno u Beograd, kako bi prisustvovali mitingu, jer je moguće da je njihov broj bio veći od broja onih koji su zaista i bili na platou ispred Skupštine. Među troškovima skupa spadaju, kako kaže, i nastupi pojedinih pevača i grupa, kao i scenografija.
Kad je reč o samim troškovima događaja, kako kaže Nenadić, najočigledniji su oni koji se tiču prevoza velikog broja učesnika.
"Prema nekim informacijama, za te potrebe je bilo agažovano oko 3.000 autobusa. Samo za zakup autobusa bilo je potrebno izdvojiti najmanje milion i po evra. U javnosti su bile objavljene informacije da su mnogi učesnici dobijali naknadu za dolazak na taj skup, a nakon mitinga su objavljeni i snimci gde se govori o visini te naknade, da je ona iznosila 50 evra. U većoj meri nego ranije za učesnike skupa je bila obezbeđena hrana i piće, a najzad tome svemu treba dodati troškove koje su imale brojne javne institucije, poput beogradskih komunalnih preduzeća, ali i lokalnih samouprava, turističkih organizacija, Poštanske štedionice i drugih koji su imali svoje štandove tokom miinga. U svakom slučaju, reč je o troškovima koji se mere milionima evra", napominje programski direktor Transparentnosti Srbija.
Važnije od toga koliki su troškovi bili jeste, kako ističe isti sagovornik, ko ih je platio.
"Čak i u slučaju da SNS i druge stranke vladajuće koalicije formalno nisu organizovale ovaj događaj, one bi imale obavezu da troškove evidentiraju, a zatim i da prijave u svom godišnjem finansijskom izveštaju za 2025. godinu, ili da ih dostave Agenciji za sprečavanje korupcije, ukoliko ona to zatraži. Ukoliko su učesnicima isplaćivane neke dnevnice, i ako je to činila stranka, onda bi uplate morale da se obavljaju preko računa u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti", pojašnjava Nenadić i dodaje i da kada je reč o učešću pojedinih javnih institucija na skupu, gotovo je izvesno da je ono bilo protivno pravilima koje uređuje njihov rad i pravila finansiranja njihovih aktivnosti.
Ipak, kao najveći problem u vezi sa svim ovim, smatra sagovornik Danasa, jeste pasivnost koju je Agencija za sprečavanje korupcije pokazivala, kao i u drugim, sličnim prilikama.