Business Joomla Themes by Justhost Reviews

Studija Sistem društvenog integriteta predstavljena u Bečeju

Datum kreiranja: četvrtak, 26 septembar 2024

NIS BečejTransparentnost Srbija je u Bečeju predstavila studiju „Sistem društvenog integriteta“ u kojoj je analizirano stanje u svim oblastima društva značajnim za borbu protiv korupcije ili sa visokim korupcijskim rizikom i date preporuke i mere koje bi trebalo da poboljšaju stanje.

-Nakon što smo predstavili ovu studiju na nacionalnom nivou krenuli smo da je predstavljamo i po pojedinim gradovima Srbije i uvek nam je zadovoljstvo da to činimo u Bečeju gde imamo i lokalnu organizaciju koja se bavi sličnim pitanjima, Bečejsko udruženje mladih. Moram da kažem i da je Bečej u nekim našim drugim istraživanjima bio svojevremeno veoma dobar primer kad je reč o antikorupcijskim mehanizmima pre svega u oblasti transparentnog objavljivanja informacija na svojim internet stranicama, rekao je Nemanja Nenadić, direktor Transparentnost Srbija.

Pokazalo se, kako Nenadić kaže, da postoji veoma veliki jaz između propisa koji su koliko – toliko solidni i usaglašeni sa međunarodnom praksom u većini slučajeva i, sa druge strane, sa primenom zakona koji je u dosta slučajeva veoma daleko od onog što u tim propisima piše. To je najvidljivije u slučaju rada javnih preduzeća i javne uprave.

-Jedan od čestih slučajeva loše prakse je i zaobilaženja zakonskih procedure pri izboru rukovodioci javnih ustanova, preduzeća i institucija u lokalnim samoupravama ali i na državnom nivou. Imamo i slučajeva da se dobri antikorupcijski propisi u praksi ignorišu i zaobilaze kao što je slučaj, na primer, sa javnim nabavkama, navodi Nenadić.

Kad je reč o gonjenju korupcije naveći problem je što istražni organi, a to je pre svega javno tužilaštvo koje bi trebalo da goni počinioce krivičnih dela to čini samo kad dobije krivične prijave od drugih lica umesto da pokaže veći stepen samostalnosti, da pokrene samoinicijativno proces istrage tih slučajeve pre nego što se neko odluči na taj formalni korak da podnese prijavu.

-Kada se objavi izveštaj neke nevladine organizacije, neka objava u relevantnim medijima, ili izveštaj državnih organa poput DRI postoji prostor da tužilaštvo reaguje i ispita da li tu ima nečije krivične odgovornosti, napominje naš sagovornik.

Kada je reč o lokalnoj samoupravi trenutno aktuelna stvar je donošenje akcionog plana posle usvajanja Strategije i tu se predviđaju neke mere ali je

Veliko je pitanje da li će mere iz budućih akcionih planova na lokalnom nivou koji će se praviti posle usvajanja Strategije biti dovoljne. Primera radi govori se o merama obezbeđivanja konkurencije kod imenovanja rukovodećih struktura u javnim službama i javnim preduzećima, da se utvrde jasni kriterijumi za izbore na javne funkcije, kako se biraju nadležni organi. Govori se i o povećanju transparentnosti rada službi, uprave i javnih preduzeća, o redovnom objavljivanju informacija od javnog značaja na portalima E-konsultacije, o postupcima konsultacija sa građanima prilikom donošenja nekih važnih dokumenata i akata, donošenja budžeta i dr. To često u praksi zavisi uglavnom od entuzijazma ili lokalne uprave ili entuzijazma nekih udruženja i organizacija koja organizuju takve rasprave.

U okviru nacrta tog plana spominje se i rad inspekcijskih službi i eksternih i internih revizora. Za sada organinizacije nisu zadovoljne kako je isplanirano, ali „Transparentnost Srbije“ će, kako je Nenadić rekao, davati i dalje svoje predloge a pozivam i sve građane da prate proces izrade akcionog plana jer očekujemo da se negde početkom oktobra i pojavi taj dokument.

-Treba pisati Ministarstvu pravde, treba im davati predloge za to kako da se unapredi akcioni plan ne samo za lokalnu samoupravu već i za sve druge oblasti, zaključio je Nemanja Nenadić, direktor Transparentnost Srbija.