Izgradnja kapaciteta javnih nabavki u Srbiji
Na korupciju u oblasti raspolaganja javnim sredstvima javnih ugovora odlaze ogromne sume novca neopohodnog za funkcionisanje javnih službi. Ovo se najvećim delom dešava zbog činjenice da na nabavke javnih dobara, radova i usluga odlazi oko 16% ukupnog bruto domaćeg proizvoda (procena za Srbiju). Upravo ovi veliki novčani iznosi predstavljaju iskušenje i nude široke mogućnosti za korupciju u javnom sektoru. U Srbiji, obim javnih nabavki je čak i veći nego u drugim zemljama usled velikog broja neprivatizovanih preduzeća. Istovremeno, potencijalni rizik od korupcije je veći usled jakog uticaja političkih partija na rad javnih preduzeća i duboko ukorenjenu praksu i mehanizme za izigravanje zakona. Na globalnom planu, šteta do koje dolazi usled korupcije procenjuje se na između 10 i 25% od ugovorne vrednosti, dok nijedan pouzdan podatak tog tipa ne postoji za Srbiju.
Kapacitet organa vlasti koji se bave javnim nabavkama je najčešće bio zanemarivan prilikom borbe protiv korupcije u ekonomskoj oblasti. Ove institucije imaju nedovoljan broj zaposlenih koji često nemaju dovoljno iskustva. Transparentnost Srbija smatra da su rad zaposlenih u organima zaduženim za javne nabavke kao i njihove mogućnosti da svoje zadatke obavljaju u skladu sa zakonskim obavezama i efikasno među najvažnijim činiocima koji treba da osiguraju transparentnost i efikasnost javnih nabavki.
Srbija ima relativno moderno zakonodavstvo u oblasti javnih nabavki tek od 2002. godine. Zakon o javnim nabavkama je bio osnova za uspostavljanje Uprave za javne nabavke i Komisije za zaštitu prava ponuđača tokom godina koje su usledile. Iako su ovaj zakon, institucije i procedure značajno uticale da se poboljša ranija praksa, postoji mnogo problema u zakonu, njegovom sprovođenju i radu pomenutih institucija na koje se mora obratiti pažnja u periodu koji sledi.
Cilj projekta je bio da dalje promoviše principe slobodnog protoka dobara i usluga, nediskriminacije i transparentnosti koji su sastavni deo sporazuma sa EU i koji se ponekad krše usled korupcije. Projekat je sadržavao i sledeće aktivnosti:
• Procena aktuelnog zakonodavstva i procesa javnih nabavki u Srbiji; davanje preporuka za unapređenje
• Kreiranje metodologije za procenu kapaciteta i procena kapaciteta organa zaduženih za javne nabavke
• Izrada predloga amandmana na zakon, podzakonske akte i interne akte organa zaduženih za javne nabavke
• Organizacija treninga i pružanje tehničke pomoć i organima zaduženim za javne nabavke
• Praćenje postupaka javnih nabavki
• Zalaganje za obavezivanje nadležnih vlasti da prihvate i usvoje preporuke i podizanje nivoa svesti o pitanjima u vezi sa javnim nabavkama
• Završna konferencija sa učesnicima iz zemalja zapadnog Balkana
Ovaj projekat se sprovodio u saradnji sa Upravom za javne nabavke i Komisijom za zaštitu prava ponuđaca Vlade Republike Srbije.
“Jačanje kapaciteta javnih nabavki u Srbiji“ nastavak je i nadogradnja ovog projekta.
Projekat je finansirao: Foreign and Commonwealth Office
Izloženi stavovi pripadaju autorima i ne moraju nužno predstavljati stavove donatora.
- Efikasne javne nabavke
- Press-clipping
- Zakon o javnim nabavkama
- Inicijativa Drzavnom vecu tuzilaca, vrednovanje tuzilackog rada u prekrsajnim postupcima[doc]
- inicijativa Ministarstvu finansija, izmene Zakona o javnim nabavkama[doc]
- Inicijativa Ministarstvu pravde oko prekrsajnog sankcionisanja [doc]
- Inicijativa Odboru za finansije u vezi sa izvestajem DRI [doc]